• Acasă
  • Contacte
  • Despre noi
  • Europa pentru mine
  • Gândește critic!
  • Raport de activitate – UNGHIUL
luni, 19 mai, 2025
Unghiul - Vezi lumea aşa cum e ea!
  • Social
  • Unghiul de veghe
  • Colţul negru
  • Politic
  • Economic
  • Educaţie
  • Diverse
  • Sport
  • Sănătate
  • Oameni și locuri
    • Mai multe
      • Alegeri 2019
      • Alegerile locale 2023
      • Alegeri prezidențiale 2020
      • Alegeri prezidențiale 2024
      • Campania Națională pentru o Justiție Sănătoasă
      • Cere socoteală pentru banii publici!
      • Cititorul semnaleaza
      • Coronavirus
      • Corupția ne fură viitorul. Tu ce viitor vrei?
      • Cultural
      • Drepturile omului: garanţii versus realităţi
      • Europa pentru mine
      • Falsuri media
      • Fii cu ochii pe autorități!
      • Gândește critic!
      • Infracţional
      • Jurnalist pentru o zi
      • O întrebare pentru…
      • Obiectiv European
      • Opinia cititorului
      • Personalitatea anului
      • Porția de lectură cu ziarul „Unghiul”
      • Povestea de lângă noi
      • #protejatonline
      • Referendum 2024
      • Tête-à-tête
      • Ungheneni de succes
  • Raport de activitate – UNGHIUL
No Result
View All Result
  • Social
  • Unghiul de veghe
  • Colţul negru
  • Politic
  • Economic
  • Educaţie
  • Diverse
  • Sport
  • Sănătate
  • Oameni și locuri
    • Mai multe
      • Alegeri 2019
      • Alegerile locale 2023
      • Alegeri prezidențiale 2020
      • Alegeri prezidențiale 2024
      • Campania Națională pentru o Justiție Sănătoasă
      • Cere socoteală pentru banii publici!
      • Cititorul semnaleaza
      • Coronavirus
      • Corupția ne fură viitorul. Tu ce viitor vrei?
      • Cultural
      • Drepturile omului: garanţii versus realităţi
      • Europa pentru mine
      • Falsuri media
      • Fii cu ochii pe autorități!
      • Gândește critic!
      • Infracţional
      • Jurnalist pentru o zi
      • O întrebare pentru…
      • Obiectiv European
      • Opinia cititorului
      • Personalitatea anului
      • Porția de lectură cu ziarul „Unghiul”
      • Povestea de lângă noi
      • #protejatonline
      • Referendum 2024
      • Tête-à-tête
      • Ungheneni de succes
  • Raport de activitate – UNGHIUL
No Result
View All Result
Unghiul - Vezi lumea aşa cum e ea!
No Result
View All Result
Home Diverse

Trei primării din raionul Ungheni au fost premiate pentru bune practici

de info.unghiul
22 decembrie 2021
in Diverse
0
2021 ne lasă cu speranțe la schimbări reale pentru ambele maluri ale Nistrului. Petru Mustea
Share on FacebookShare on Twitter

IDIS „Viitorul” a premiat cele mai bune practici ale autorităților publice locale din Moldova în 2021

Cele mai bune practici implementate de autoritățile publice locale din Moldova în 2019 și 2020 au fost premiate pe 21 decembrie în cadrul unei ceremonii naționale. Evenimentul a fost organizat de IDIS „Viitorul”, în cadrul Programului Bunelor Practici ale Autorităților Publice locale, care este implementat cu suportul financiar al Consiliului Europei. Scopul Programului Bunelor Practici este acela de a identifica și disemina inițiativele originale din administrația publică locală din Republica Moldova, precum și a face cunoscute experiența și rezultatele remarcabile ale autorităților și instituțiilor publice locale din țară.

„Sute de comunități ne fac mândri prin ceea ca reușesc, prin ceea cum se dezvoltă în continuare. Realizările comunităților locale din Republica Moldova ne inspiră şi ne fac să sperăm la o țară mai europeană, mai prosperă şi mai frumoasă”, a menționat directorul executiv al IDIS „Viitorul”, Liubomir Chiriac, în deschiderea Ceremoniei Naționale de Premiere a celor mai bune practici.

„Scopul nostru comun este să construim comunități locale puternice și din acest motiv, considerăm că este deosebit de important să învățăm din bunele practici, să nu se piardă ideile valoroase și să continuăm să le cunoaștem, recunoaștem și aplicăm”, este de părere Ana – Maria Veverița, coordonatoarea Programului Bunelor Practici.

La rândul său, Daniel Popescu, șeful Departamentului Guvernare democratică, Consiliul Europei a menționat: „Mă bucur că aceste practici sunt sărbătorite, dar cel mai important este nu doar să-i felicităm pe câștigători, dar și să învățăm de la ei. A învăța din bunele practici este cea mai bună practică de învățare. Sunt peste tot, mai ales în Republica Moldova primari și colectivități care inovează, care aduc soluții noi la probleme comune pentru a îmbunătăți viața cetățenilor”.

„Programul Bunelor Practici este un exemplu bun, demn de urmat și de replicat. Acest program descoperă foarte multe inițiative; descoperă oameni care, prin sacrificiu și dedicație aduc schimbări în comunitățile locale și servicii mai bune pentru cetățeni. Tot respectul, toată recunoștința și prețuirea pentru stimații colegi și cei implicați în dezvoltarea locală”, a susținut președintele CALM, Tatiana Badan.

Pentru ediţia curentă a Programului Bunelor Practici au fost depuse 64 dintre cele mai inovative bune practici, implementate de 40 de autorități publice locale din Moldova în perioada 2019-2020. Secțiunile la care au aplicat administrațiile publice locale sunt: 1.Guvernare transparentă pentru o administrație publică eficientă 2. Dezvoltare locală prin implicare comunitară; 3. Eficiența energetică – prioritate pentru orice localitate; 4. Tradiții autentice acasă.

În cadrul Ceremoniei naționale de premiere a celor mai bune practici în administrația publică locală au fost decernate 11 certificate de participare, nouă mențiuni, nouă premii de gradul III, șapte premii de gradul doi, șapte premii de gradul I și trei premii speciale pentru cele mai bune practici implementate de administrațiile locale în perioada 2019-2020. Autoritățile câștigătoare s-au ales cu trofee, diplome și suprize din partea partenerilor Programului Bunelor Practici.

Astfel, au fost acordate următoarele premii:

Secțiunea: Guvernare transparentă pentru o administrație publică eficientă
Premiul I – Primăria satului Gaidar (r-nul Ceadîr-Lunga, UTA Găgăuzia) pentru crearea paginii oficiale www.gaidar.md. Pagina include informații despre localitate, deciziile locale, achiziții publice, servicii publice prestate, și alte date utile. Site-ul este disponibil în limbile română, rusă, engleză și turcă și include de asemenea o versiune pentru persoanele cu deficiențe de vedere.
Premiul II – Primăria satului Vadul lui Isac (raionul Cahul) pentru asigurarea unei guvernări locale transparente prin intermediul proiectului „Ești informat, ești puternic”
Premiul III – Primăria satului Ciuciulea (raionul Glodeni) pentru proiectul „Servicii Informaționale Transparente și Eficiente (SITE) în satul Ciuciulea”

Secțiunea: Dezvoltare locală prin implicare comunitară
Premii speciale – Primăria satului Izbiște din raionul Criuleni, Grupul de Acțiune Locală „Plaiul Codrilor” și Grupul de Acțiune Locală „Bazinul Lacului Ghidighici” 
Premiul I – Primăria satului Sireți din raionul Strășeni pentru implicarea activă a comunității la dezvoltarea durabilă a satului și Primăria municipiului Ungheni pentru hackantonul urban „Orașul tău se schimbă pentru tine. Împreună cu tine”
Premiul II – Primăria orașului Cornești din raionul Ungheni pentru mai multe inițiative frumoase realizate în comunitate cu suportul cetățenilor – Aleea tineretului, mini-piața și proiectul „Cu mult dor lângă izvor” și;  Primăria satului Filipeni (r-nul Leova) pentru achiziționarea unui tractor multifuncțional 
Premiul III –  Primăria satului Bravicea (r-nul Călărași) pentru crearea unei săli de fitness pentru cei trei mii de locuitori și a unui serviciu de pompieri voluntari; Primăria comunei Ciuciuieni din raionul Sîngerei pentru amenajarea unui sector de trotuar în parcul din sat; Primăria satului Logănești din raionul Hîncești pentru amenajarea unei cișmele publice care asigură toți locuitorii satului cu apă potabilă

Secțiunea: Eficiența energetică – prioritate pentru orice localitate
Premiul I – Primăria satului Feștelița (r-nul Ștefan Vodă) pentru Centrul de Excelență în Eficiența Energetică și; Primăria orașului Leova pentru sporirea eficienței energetice a Liceului Teoretic „Constantin Spătaru”, unde învață peste 650 de elevi
Premiul II – Primăria orașului Cantemir pentru reabilitarea termică a clădirilor educaționale și; Primăria comunei Telița din raionul Anenii Noi pentru modernizarea energetică a instituțiilor publice din localitate
Premiul III – Primăria municipiului Comrat pentru eficiența energetică a celei mai mari grădinițe din Găgăuzia, unde învață peste 350 de copii; și Primăria comunei Cîrnățenii Noi (raionul Căușeni) pentru construcția sistemului de iluminat public

Secțiunea: Tradiții autentice acasă 
Premiul I – Primăria satului Budești (mun. Chișinău) pentru traseul turistic „În vacanță la Budești!” și Primăria satului Selemet din raionul Cimișlia pentru revitalizarea a peste 40 de fântâni și promovarea tradițiilor autentice în localitate
Premiul II – Primăria comunei Ghindești (r-nul Florești) pentru festivalul inedit „La bășcuțele din Țîra”; și Primăria comunei Rogojeni (r-nul Șoldănești) pentru că a reușit să restaureze o bașcă autentică din localitate, datată din secolul 18-lea, care va deveni muzeu al satului
Premiul III – Primăria comunei Mănoilești (r-nul Ungheni) pentru amenajarea unei biblioteci în aer liber; Primăria comunei Sipoteni (r-nul Călărași) pentru crearea unui traseu turistic care leagă raioanele Călărași, Nisporeni, Ungheni și Strășeni; și Primăria satului Țarigrad din raionul Drochia pentru festivalul „GurmanIA”

Istoriile de succes ale autorităților publice locale din Moldova le puteți descoperi și în Antologia celor mai bune practici ale autorităților publice locale din Republica Moldova (ediția 2021).

Pentru mai multe detalii, contactați Coordonatoarea Programului, Ana – Maria Veveriţa la numărul de telefon 0 22 221844 sau ana.veverita@viitorul.org.

.……………..

Programul Bunelor Practici ale Autorităţilor Publice Locale din Moldova a fost lansat în anul 2005, cu suportul Consiliului Europei și implementat de către IDIS „Viitorul”. Scopul acestei program este acela de a identifica și disemina inițiative inovative și eficiente din administrația publică locală din Republica Moldova, precum și a face cunoscute experiența și rezultatele remarcabile ale autorităților și instituțiilor publice locale din țară.

Tags: #diplome#primar
Articolul precedent

Experți: Tensiunile dintre Ucraina și Rusia – extrem de primejdioase pentru pacea continentală

Articolul urmator

În noiembrie în circulație s-au aflat 30 819,6 milioane de lei, BNM

info.unghiul

Related Posts

Diverse

Șoferi fără centură și care vorbesc la telefon

14 mai 2025
Sală polivalentă și parc, în locul fostei unități militare de la Ungheni
Diverse

Sală polivalentă și parc, în locul fostei unități militare de la Ungheni

14 mai 2025
ASP face precizări referitor la actele de identitate de tip nou
Diverse

Circa 50 de mii de persoane au solicitat cărți de identitate

14 mai 2025
Ce cred tinerii despre libertatea presei  în Republica Moldova
Diverse

Ce cred tinerii despre libertatea presei în Republica Moldova

13 mai 2025
Diverse

Biletele la tabere sunt mai scumpe în acest an

13 mai 2025
Diverse

Cod galben de îngheț la noapte

12 mai 2025
Articolul urmator

În noiembrie în circulație s-au aflat 30 819,6 milioane de lei, BNM

  • În trend
  • Comentarii
  • Recent
Succint despre moștenirea legală

Deosebirea dintre testament, contractul de donație și contractul de înstrăinare a bunurilor cu condiția întreținerii pe viață

28 septembrie 2021
„Suflet din sufletul neamului meu”

„Suflet din sufletul neamului meu”

23 februarie 2024
Copii în situații de risc

Copii în situații de risc

13 februarie 2018
Tot ce trebuie să cunoști despre testament

Tot ce trebuie să cunoști despre testament

17 mai 2021
„Stop ham” – sperietoarea  şoferilor obraznici

„Stop ham” – sperietoarea şoferilor obraznici

10
Vizita Prim-Ministrului Pavel Filip în raionul Ungheni

Vizita Prim-Ministrului Pavel Filip în raionul Ungheni

8
Afacere cu urecheaţi

Afacere cu urecheaţi

3
La Petreşti: tata – consilier, mama – contabilă-şefă, fiica – secretar al consiliului local

La Petreşti: tata – consilier, mama – contabilă-şefă, fiica – secretar al consiliului local

3
La Ungheni – o nouă ediție  a festivalului tradițional „Înflorit-au castanii”

La Ungheni – o nouă ediție a festivalului tradițional „Înflorit-au castanii”

17 mai 2025
Canicula din  iunie a pus   stăpânire pe Moldova, la propriu și figurat

Toți muncim

17 mai 2025
605 ani de istorie, tradiții

605 ani de istorie, tradiții

17 mai 2025
Inovație și creativitate la Makeathonul Local de Primăvară 2025

Inovație și creativitate la Makeathonul Local de Primăvară 2025

16 mai 2025

Recent publicat

La Ungheni – o nouă ediție  a festivalului tradițional „Înflorit-au castanii”

La Ungheni – o nouă ediție a festivalului tradițional „Înflorit-au castanii”

17 mai 2025
Canicula din  iunie a pus   stăpânire pe Moldova, la propriu și figurat

Toți muncim

17 mai 2025
605 ani de istorie, tradiții

605 ani de istorie, tradiții

17 mai 2025
Inovație și creativitate la Makeathonul Local de Primăvară 2025

Inovație și creativitate la Makeathonul Local de Primăvară 2025

16 mai 2025
La Ungheni – o nouă ediție  a festivalului tradițional „Înflorit-au castanii”
Cultural

La Ungheni – o nouă ediție a festivalului tradițional „Înflorit-au castanii”

17 mai 2025
Canicula din  iunie a pus   stăpânire pe Moldova, la propriu și figurat
Unghiul de veghe

Toți muncim

17 mai 2025
605 ani de istorie, tradiții
Cultural

605 ani de istorie, tradiții

17 mai 2025
Inovație și creativitate la Makeathonul Local de Primăvară 2025
Educaţie

Inovație și creativitate la Makeathonul Local de Primăvară 2025

16 mai 2025
Economic

Program nou de granturi elvețiene până în 2029

16 mai 2025
„Pasiunea mea a fost  şi rămâne istoria”
Colţul negru

Preferințile românilor?

16 mai 2025
Unghiul – Vezi lumea aşa cum e ea!

Suntem aşa cum suntem, cu ajunsurile şi neajunsurile noastre, ca toţi oamenii care zi de zi îşi fac cu migală meseria. Principalul pentru noi este ca dumneavoastră, dragi cititori, în fiecare vinere să luaţi ziarul „UNGHIUL” şi să vedeţi lumea aşa cum este ea.

Urmăriți-ne

Categorii postări

  • #protejatonline
  • Alegeri 2019
  • Alegeri anticipate
  • Alegeri prezidențiale 2020
  • Alegeri prezidențiale 2024
  • Alegerile locale 2023
  • Campania Națională pentru o Justiție Sănătoasă
  • Cere socoteală pentru banii publici!
  • Cititorul semnaleaza
  • Colţul negru
  • Coronavirus
  • Corupția ne fură viitorul. Tu ce viitor vrei?
  • Cultural
  • Diverse
  • Drepturile omului: garanţii versus realităţi
  • Economic
  • Educaţie
  • Electorala 2016: Votează informat!
  • Europa pentru mine
  • Falsuri media
  • Fii cu ochii pe autorități!
  • Gândește critic!
  • Infracţional
  • Jurnalist pentru o zi
  • O întrebare pentru…
  • Oameni și locuri
  • Obiectiv European
  • Opinia cititorului
  • Politic
  • Porția de lectură cu ziarul „Unghiul”
  • Povestea de lângă noi
  • Referendum 2024
  • Sănătate
  • Social
  • Sport
  • Tête-à-tête
  • Ungheneni de succes
  • Unghiul de veghe
  • „ZOOM pe Tineri”

Recent publicat

La Ungheni – o nouă ediție  a festivalului tradițional „Înflorit-au castanii”

La Ungheni – o nouă ediție a festivalului tradițional „Înflorit-au castanii”

17 mai 2025
Canicula din  iunie a pus   stăpânire pe Moldova, la propriu și figurat

Toți muncim

17 mai 2025
  • Social
  • Unghiul de veghe
  • Colţul negru
  • Politic
  • Economic
  • Educaţie
  • Diverse
  • Sport
  • Sănătate
  • Oameni și locuri
  • Raport de activitate – UNGHIUL

© 2005 - 2024 - Unghiul - Vezi lumea aşa cum e ea!.

No Result
View All Result
  • Social
  • Unghiul de veghe
  • Colţul negru
  • Politic
  • Economic
  • Educaţie
  • Diverse
  • Sport
  • Sănătate
  • Oameni și locuri
    • Mai multe
      • Alegeri 2019
      • Alegerile locale 2023
      • Alegeri prezidențiale 2020
      • Alegeri prezidențiale 2024
      • Campania Națională pentru o Justiție Sănătoasă
      • Cere socoteală pentru banii publici!
      • Cititorul semnaleaza
      • Coronavirus
      • Corupția ne fură viitorul. Tu ce viitor vrei?
      • Cultural
      • Drepturile omului: garanţii versus realităţi
      • Europa pentru mine
      • Falsuri media
      • Fii cu ochii pe autorități!
      • Gândește critic!
      • Infracţional
      • Jurnalist pentru o zi
      • O întrebare pentru…
      • Obiectiv European
      • Opinia cititorului
      • Personalitatea anului
      • Porția de lectură cu ziarul „Unghiul”
      • Povestea de lângă noi
      • #protejatonline
      • Referendum 2024
      • Tête-à-tête
      • Ungheneni de succes
  • Raport de activitate – UNGHIUL

© 2005 - 2024 - Unghiul - Vezi lumea aşa cum e ea!.

Login to your account below

Forgotten Password?

Fill the forms bellow to register

All fields are required. Log In

Retrieve your password

Please enter your username or email address to reset your password.

Log In